Wydanie I, 2003,

Stron 320, format A4,

Oprawa twarda, szyta, uszlachetniona,

Copyright 2003: Janusz Krzyżowski

Wydawca: „Medyk”Sp. z o.o.

 ISBN: 83-87340-98-7

MITY I LEGENDY INDII

 

    

Myślę o tysiącleciach, które spłynęły z rzeką życia, miłości i śmierci i zostały zapomniane, i czuję wyzwolenie znajdujące się w przemijaniu” zdaje się powtarzać autor niniejszego albumu za ulubionym poetą Rabindranathem Tagore.
     Janusz Krzyżowski jest lekarzem i absolwentem Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Koncepcja i potrzeba napisania Mitów i legend Indii zrodziła się w trakcie rozlicznych podróży do kraju, którego historią, kulturą i muzyką autor zafascynowany jest od wielu lat. Zamiłowanie lekarza humanisty do poezji, literatury, muzyki i filozofii znalazło swój literacki wyraz we wcześniejszych monografiach: Muzyka Indii i Magia Indii. W obu albumach pojawia się nawiązanie do mitów Indii, ale niniejsza monografia jest ich pełnym zbiorem.
     Jaka jest myśl przewodnia Mitów i legend Indii? Czyż nie jest odwołaniem do Ostatków myśli Rabindranatha Tagore: „Kiedy przychodzimy na widowisko życia, w głupocie swej siadamy tyłem do sceny. Widzimy złocone kolumny i dekoracje, obserwujemy fale przychodzących i odchodzących tłumów, a kiedy nareszcie światło gaśnie, pytamy zmieszani, jaki to wszystko właściwie miało sens. Gdybyśmy skierowali wzrok na wewnętrzną scenę, moglibyśmy ujrzeć wieczysty dramat miłości duszy i upewnić się, że dramat ów posiada przerwy, ale nie ma końca, i że wszystkie te wspaniałe urządzenia świata znakomity mają sens, a nie są tylko błyskotliwym majakiem pustych przedmiotów. 

O autorze Dyplomy Wydarzenia Artykuły Kontakt
Aforyzmy Moje Youtube Tajwan Recenzje
Poezja Książki Bajki Książki medyczne

 


Strona główna

Licznik: